Magistrații Curții de Apel Pitești au decis, prin hotărâre definitivă, confiscarea sumei de aproximativ jumătate de milion de euro din averea fostului șef al Direcției Regim Permise Argeș, Codruț Vlăsceanu (foto), potrivit ANI. Concret, Secția de Contencios Administrativ și Fiscal a pronunțat, pe 4 noiembrie 2009, hotărârea definitivă prin care s-a dispus confiscarea sumelor de 458.805 euro, 1.580 de dolari și 29.345 de lei din averea lui Codruț Vlăsceanu.
Agenția Națională de Integritate s-a sesizat din oficiu cu privire la faptul că mai mulți angajați ai Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculări Vehicule Argeș au acumulat averi ce depășesc veniturile realizate.
În acest sens, ANI a dispus, pe 6 februarie 2009, sesizarea Curții de Apel Pitești în legătură cu fostul șef al Direcției Permise Argeș, în vederea confiscării sumelor mai sus-menționate, a căror proveniență nu putea fi justificată de acesta, precum și pentru stabilirea și confiscarea unei cote-părți din averea dobândită nejustificat, în valoare de 2.171.109 lei. La data de 23 iunie 2008, Agenția a demarat procedura de investigare a averii lui Codruț Vlăsceanu, dar și a familiei acestuia, constatând că membrii familiei au dobândit averi ce nu pot fi justificate prin veniturile realizate de către aceștia, având în vedere vârsta și ocupația. Totodată ANI a sesizat că în perioada 2000-2008, valoarea averii lui Codruț Vlăsceanu și a familiei sale era de 3.097.596 de lei, iar veniturile realizate de aceștia, de doar 737.407 lei, rezultând o diferență de peste două milioane de lei.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















