
Petrom a consemnat în primul trimestru venituri totale de 5,14 miliarde lei (1,39 miliarde euro), în urcare cu 68,4% față de aceeași perioadă din 2007, iar profitul net a crescut cu 156%, la 977 de milioane lei (264,8 milioane de euro), ca urmare a scumpirii petrolului pe plan internațional și proiectelor de modernizare. "Rezultatele bune înregistrate în primul trimestru se datorează prețului favorabil al țițeiului pe plan mondial și progresului înregistrat de programele de restructurare și modernizare. Programele de relansare din explorare și producție au început să dea rezultate pozitive, iar integrarea activității recent achiziționate de servicii petroliere a Petromservice în noua divizie E&P Services se desfășoară conform graficului și va determina creșterea eficienței activității de Explorare și Producție", a declarat ieri, într-un comunicat, directorul general executiv al Petrom, Mariana Gheorghe.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info




















