
Creșterea creditului neguvernamental a încetinit în aprilie, față de aceeași lună a anului trecut, la 64,4%, valoarea împrumuturilor ajungând la 168,73 miliarde de lei, iar componenta în valută a continuat să se majoreze într-un ritm mult mai accelerat decât cea în lei, potrivit datelor BNR.
Avansul din aprilie a fost inferior celui din martie, când creșterea creditului pentru firme și populație a fost de 66,3%.
Creșterea creditului din luna aprilie a fost de 51,4% în termeni reali, ca urmare a majorării cu 44,5% a componentei în lei (33% la sută în termeni reali) și cu 85,8% a componentei în valută exprimată în lei, se arată într-un comunicat al Băncii Naționale a României (BNR).
Exprimată în euro, creșterea creditului în valută a fost de 68,2%.
În luna aprilie, comparativ cu martie, creditul neguvernamental a crescut cu 2,5% (2% în termeni reali). Împrumuturile în lei au urcat cu 3,4% (2,8% în termeni reali), în timp ce creditul în valută exprimat în lei s-a majorat cu 1,8%.
Bancherii consideră că împrumuturile pentru populație vor continua să înregistreze creșteri pentru încă un an și jumătate-doi ani, dar cu un ritm mai scăzut față de cel consemnat în prezent, ca urmare a provizioanelor și a restricțiilor pe care și le impun băncile, cum ar fi reducerea creditării în valută. "Creditul pentru persoane fizice va continua să crească, poate nu cu aceeași intensitate ca în prezent, din cauza provizioanelor și a restricțiilor pe care și le impun băncile, cum ar fi reducerea creditării în valută", a afirmat Radu Ghețea la seminarul "Retail Banking".
Anul trecut, creșterea creditului neguvernamental s-a accelerat la 58,85%, față de 53,7% în 2006, pe fondul avansului componentei în valută.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















