Home Sport „Tricolorii” nu au supraviețuit în „grupa morții”

„Tricolorii” nu au supraviețuit în „grupa morții”

DISTRIBUIŢI

România nu a reușit să-și depășească statutul de outsideră în "grupa morții" la Campionatul European de Fotbal din Austria și Elveția și, în urma unei evoluții slabe și lipsite de aplomb, a fost eliminată din competiție, după înfrângerea cu 2-0 în fața Olandei. Cu toate că batavii erau deja calificați și au odihnit nouă titulari în partida cu elevii lui Victor Pițurcă, "tricolorii" nu au reușit să treacă de echipa lui Van Basten, cedând locul din sferturile de finală campioanei mondiale, Italia, care a învins Franța în celălalt meci al Grupei C.

Calificată după opt ani de așteptare și frustrări la un turneu final al unui Campionat European, naționala de fotbal a României a pierdut trenul către o mare performanță ce ar fi înscris-o în panoplia și așa săracă a palmaresului acestui sport la nivel internațional. Generația ce a vrut să șteargă urmele trupei lui Hagi din memoria microbiștilor a sucombat, fiind diagnosticată cu același sindrom ce bântuie sportul devenit național pe plaiurile noastre mioritice: sindromul Icar, sau, în termeni populari, sindromul "prea aproape". Aflată în fața unei performanțe notabile, aceea de a ieși "vie" dintr-o "grupă a morții" și de a juca sferturile de finală ale Campionatului European, prima reprezentativă a României și-a ars aripile și, odată cu ele, toate speranțele milioanelor de suporteri de a-și vedea favoriții alături de cele mai galonate echipe ale "bătrânului continent".
Naționala condusă de Victor Pițurcă a ratat calificarea în faza eliminatorie a Campionatului European, după ce a pierdut, cu scorul de 0-2 (0-0), meciul susținut în compania selecționatei Olandei, în ultima etapă a grupei C de la Euro 2008. Cu toate acestea, selecționerul "tricolorilor" a declarat la finalul partidei că elevii săi părăsesc Campionatul European "cu fruntea sus", după ce au avut un parcurs "extraordinar" într-o grupă în care au avut ca adversare campioana mondială, Italia, vicecampioana mondială, Franța, și reprezentativa Olandei. "A fost un joc foarte greu, după două meciuri reușite. Asta e situația, am pierdut în fața unei echipe mai bune decât a noastră. Ieșim cu fruntea sus, am realizat un turneu final extraordinar, am reușit jocuri foarte bune. Cred că am obținut o performanță foarte bună. Să joci într-o grupă cu echipe formidabile, să nu pierzi primele două meciuri contra campioanei și vicecampioanei mondiale cred că e o performanță pentru echipa noastră. Ne-a lipsit foarte puțin să trecem de grupe, dar, din păcate, aventura noastră la Euro s-a terminat", a conchis Victor Pițurcă, analizând pe scurt evoluția României la acest turneu final din Austria și Elveția.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.