Home Actualitate Criza a inventat și șpaga în rate. Gruia Stoica, arestat pentru un...

Criza a inventat și șpaga în rate. Gruia Stoica, arestat pentru un „bonus” de 3 milioane de euro

DISTRIBUIŢI

Afaceristul Gruia Stoica, care controlează Grupul Feroviar Român, a fost arestat ieri pentru 29 de zile. Magistrații Curții de Apel București au admis propunerea procurorilor anticorupție, fundamentată de probele anexate referatului de solicitare a măsurii arestării preventive. Gruia Stoica este cercetat penal pentru cumpărare de influență și este acuzat că i-a oferit avocatului Doru Boștină suma de 3 milioane de euro, în schimbul unei informații extrem de prețioase pentru el: care era suma cu care compania CFR Marfă urma să o ceară la o licitație pentru transport de cărbune la Complexul Energetic Oltenia. Cum însă vremurile de criză financiară și-au pus amprenta în egală măsură, pe micii și marii afaceriști, obiectul infracțiunii de corupție, șpaga, urma să fie plătită în trei rate, Gruia Stoica spunându-i de la început avocatului Doru Boștină că îi va da un milion de euro pe an pentru serviciile sale.
Pe baza informației pe care afaceristul spera să o obțină GFR avea să facă o ofertă apropiată, dar suficient de bună ca să câștige licitația. Licitația avea ca obiect prestarea de servicii de transport de cărbune pe o perioadă de trei ani, începând cu 1 aprilie 2014, cu o valoare estimată de 473.068.410 lei (peste 100 milioane euro) fără TVA.
Gruia Stoica a fost adus încătușat la audieri, miercuri seară, anchetatorii explicând că acesta a refuzat să dea curs citației, astfel încât a fost emis un mandat de aducere. Mai mult, el i-a mințit pe procurori, spunându-le că nu se află în localitate. Avocatul Doru Boștină a fost și el audiat, dar a scăpat doar cu interdicția de a părăsi România.
La dosarul de arestare preventivă, procurori au anexat transcriptul mai multor interceptări ambientale, din care reiese că Stoica îi cerea avocatului să intervină pe lângă secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Călin-Bogdan Găurean, care să-l ”descoasă” pe directorul CFR Marfă,  Dragoș-Alexandru Drăghici. Asupra acestuia au fost exercitate presiuni, iar acesta nu a putut fi audiat, pentru că în seara zilei de 23 ianuarie a suferit un atac cerebral, în prezent fiind în comă, la Spitalul Elias, au precizat procurorii.
Gruia Stoica: „Du-te chiar astăzi peste el“
Gruia Stoica s-a întâlnit cu avocatul Boștină pe 22 ianuarie, la restaurantul unui hotel de lux din capitală, iar discuțiile au fost interceptate ambiental de procurorii DNA. Contra sumei de 3 milioane de euro, plătiți câte un milion pe an, Boștină trebuia să afle ”cine îl ține” pe directorul CFR Marfă, și să-l convingă să dezvăluie informația cerută. Spre finalul discuției, Gruia Stoica i-ar fi învederat lui Doru Boștină că ar trebui urgentate „acțiunile de influențare“ ale directorului general al CFR Marfă, Dragoș-Alexandru Drăghici , prin intermediul fostului secretar de stat din Ministerul Transporturilor Călin-Bogdan Găurean, întrucât „merită“, iar eventualitatea câștigării licitației de către GFR i-ar asigura lui Stoica un confort financiar pentru următorii trei ani:
Stoica Gruia: Da, dar nu-mi fă mie lauri acum că sunt… Eu cred că noi doi trebuie să rezolvăm ceva …(neinteligibil)… și lasă-mă să îți fac o ofertă și pentru ăsta. Dar du-te un pic peste el. Fă-ți un pic timp pe chestia asta.
Boștină Doru – Cătălin: Da.
Stoica Gruia: Dacă omul are timp ăsta, du-te chiar astăzi peste el, vezi că ți-am zis că bănuiesc că merită.
Boștină Doru – Cătălin: Merită, merită, merită!
Stoica Gruia: Iar dacă le îndeplinește, vreau să știe. Asta. Din CFR cineva cunoscut merge acolo cu un singur plic, știm și noi despre ce este vorba, așa… controlăm cum trebuie … trei bețe. FENECHIU și cu ăștia nu mai…
Boștină Doru – Cătălin: Nu mai sunt în…
Stoica Gruia: Dar cu ăsta vorbești: Ești în stare s-o faci sau nu?
Boștină Doru – Cătălin: Da, domne, direct.
……………………………………

Stoica Gruia: Dar acum află, te rog eu frumos!
Boștină Doru – Cătălin: Aflu! Cum dracu! Trebuie să aflu dacă e el sau nu e el!
Stoica Gruia: Exact! și ne punem un pic în mișcare și aflăm cine dracu e.
Boștină Doru – Cătălin: Cine îl ține pe om…
Stoica Gruia: Să-l cheme și să-i îi spună: Prietene, nu e în ordine așa, nu riști nimic, dă-te în …(limbaj trivial), am mai fost în 10000 de locuri și nu a murit nimeni din chestia asta, da? și dacă pleci, pleci fericit! Da?
Boștină Doru – Cătălin: Da, gata! Am înțeles!
Stoica Gruia: Dacă pleci, pleci liniștit, fericit și cu asta, basta! …(neinteligibil)…a venit aia să ne dea ordine nouă“.
Procurorii DNA au mai notat în refe­ratul de arestare preventivă că afaceristul care controlează GFR era sceptic asupra succesului avocatului Doru Boștină, argumentând cu caracteristici ale personalității contracandidatului său. „Ăla de la CFR MARFA are atâta mândrie în (folosește cuvinte obscene) lui, e atât de dobitoc, încât nu știu ce o să faci“.
Potrivit anchetatorilor, remiterea sumei de 3 milioane de euro, ca preț al influenței pe care Doru Boștină urma să o exercite asupra directorului CFR Marfă, urma să fie disimulată sub forma unui contract de asistență juridică, încheiat între client și avocat, pentru soluționarea litigiilor.
Stoica Gruia: Acum este momentul! …(neinteligibil)… Trei bețe …
Boștină Doru – Cătălin: Da. Hai, măi, ce dracu!
Stoica Gruia: ?ê?£i cu ăsta îți fac eu o ofertă. …(neinteligibil)… Am lucrat, tu nu ai vrut să mai lucrezi cu mine, ok, dar eu cred că ar fi bine să îți faci, să rezolvi, dacă contractul te ajută, nu are nimeni ce să îți spună dacă contractul te ajută, că nu au ce. ?ê?£i vezi, fă niște dosare undeva, nu știu dacă trebuie să spunem ANI, că are un frate colonel pe acolo. E sau nu e? Tu știi?
Boștină Doru – Cătălin: Nu, dar asta știi cum aflăm? Imediat! ?ê?£i câtă influență!
Stoica Gruia: Mâine trebuie să mă duc în Croația.
Boștină Doru – Cătălin: Da.
Stoica Gruia: ?ê?£i pe urmă vroiam să mă duc la un munte să mă relaxez. Nu pot, mă întorc în țară! Să vedem ce facem!
Boștină Doru – Cătălin: Da. Când te întorci?
Stoica Gruia: În cazul ăsta mă întorc joi seară! Mâine seară sunt înapoi.
Boștină Doru – Cătălin: Ne vedem vineri, ne vedem vineri“.

Fenechiu i-a dat cu flit

Avocatul Doru Boștină a s-a întâlnit pe 23 ianuarie cu secretarul de stat Călin-Bogdan Găurean, căruia i-a solicitat intermedierea unei întrevederi între Gruia Stoica și directorul general al CFR Marfă, Dragoș-Alexandru Drăghici. Găurean i-a spus lui Boștină că nu poate da curs solicitării și i-a recomandat să îi transmită lui Gruia Stoica că ar fi mai bine să ia legătura cu fostul ministru al Transporturilor Relu Fenechiu. A doua zi, Gruia Stoica i-a dat un SMS lui Fenechiu, cerându-i „5 minute“ pentru o întâlnire. Fenechiu i-a răspuns că se află în Iași, iar în zilele următoare, au arătat procurorii în referat, „se pare că nu a avut loc o întâlnire între cei doi, însă me­rită reliefată insistența inculpatului de a găsi orice mijloc și orice persoană disponibilă să marșeze la planul infracțional pe care l-a conceput“, au mai scris procurorii în documentele citate.
Anchetatorii au mai arătat că încercările lui Gruia Stoica de a afla conținutul ofertei pe care urma să o depună CFR Marfă nu au avut nici un rezultat, „aspect care de altfel nu este de natură să înlăture existența infracțiunii de cumpărare de influență“.
Gruia Stoica a dat dovadă de lipsă de scrupule, manifestându-și fățiș mentalitatea infracțională, folosindu-se de toate relațiile pentru obținerea unor sume de bani consistente, lăsarea în libertate a acestuia putând fi interpretată ca o încurajare a acestor „practici infracționale“ au argumentat procurorii  solicitarea de arestare preventivă a lui Gruia Stoica. Afaceristul a fost la un pas să cumpere societatea Concurentă, dar nu a obținut mai multe avize și nici nu a primit finanțare de la bănci. „Ne putem întreba cum ar fi decurs astfel de licitații, precum cea organizată de S.C. C.E.O. S.A., dacă inculpatul ar fi reușit achiziționarea pachetului majoritar de acțiuni al C.F.R. Marfă“, s-au întrebat, retoric, procurorii.

Relu Fenechiu: „Eu am avertizat asupra acestui gen de corupție“
Fostul ministru al transporturilor, Relu Fenechiu, a luat poziție în scandalul de corupție, explicând într-un comunicat de presă că în mandatul său, a luat măsuri pentru ca asemenea situații să nu mai existe
„Eu am avertizat, chiar dinainte de a fi ministru, asupra faptului că unul dintre principalele motive pentru care CFR Marfă a ajuns să înregistreze pierderi atât de mari a fost acest gen de corupție, și anume înțelegeri dintre conducerile ministerului și ale companiei cu reprezentanții companiilor private competitoare. Acestea, fiind informate cu privire la prețurile ofertate de către CFR Marfă, câștigau licitațiile împotriva companiei de stat. Când am ajuns în funcția de ministru, am făcut tot ce mi-a stat în putință pentru a termina cu acest flagel, iar rezultatul eforturilor mele s-a văzut prin faptul că, pe perioada mandatului meu, CFR Marfă a câștigat toate li­citațiile la care a participat“.

Mihai Niculescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.