Home Social România riscă să rămână fără vaccin antigripal

România riscă să rămână fără vaccin antigripal

DISTRIBUIŢI

În plin sezon al virozelor respiratorii, România riscă să rămână fără vaccin antigripal. Din dozele cumpărate din străinătate de Ministerul Sănătății mai sunt doar câteva mii, iar întreaga producție de la Institutul Cantacuzino zace în depozit fără a fi folosită.
Ministerul Sănătății a anunțat anul trecut că în sesiunea 2013 – 2014 vor fi vaccinate gratuit un milion de persoane. 600 de mii de doze de vaccin au fost cumpărate din import, iar restul de 400 de mii trebuiau livrate de Institutul Cantacuzino. Până pe 26 ianuarie, la nivel național, au fost consumate deja 550 de mii de doze iar de dozele care trebuiau asigurate de Institutul Cantacuzino nu se știe nimic.
Nici până acum reprezentanții Ministerului Sănătății nu au anunțat dacă Institutul Cantacuzino poate livra restul de doze și dacă aceste doze de vaccin au primit toate aprobările necesare pentru a fi folosite de populație. Inițial, Ministerul Sănătății a anuțat că vaccinul autohton va fi gata în decembrie, apoi în ianuarie și acum speranțele se îndreaptă ca și promisiunile pentru luna februarie.

Irina Tracy

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.