Candidata socialistă la preşedinţia Franţei, Segolene Royal, a fost primită ieri la Beijing de vicepreşedintele Zeng Qinghong, numărul cinci în ierarhia regimului chinez, care a lansat, după cum scriu agenţiile internaţionale de presă, un adevărat -asalt de amabilitate- la adresa oaspestei sale. -Este o mare plăcere să vă primesc în acest moment important pentru dumneavoastră şi să am plăcerea de a vă cunoaşte-, a spus Zeng, membru în comitetul permanent al biroului politic al Partidului Comunist Chinez, la începutul întrevederii desfăşurată, parţial, în prezenţa ziariştilor. -Sunt foarte onorată de această întrevedere-, a răspuns Royal. -Sunt aici pentru a cunoaşte mai profund problemele acestei părţi a lumii care evoluează într-un ritm uluitor. Şi noi şi voi dorim o lume multipolară, nu o hiperputere care să decidă pentru restul omenirii-, a adăugat candidatul socialist înainte ca presa să fie invitată să părăsească sala. Potrivit purtătorului său de cuvant, Segolene Royal a abordat, printre altele, unele aspecte legate de construcţia europeană, de dezvoltarea economică şi mondializare, mediu înconjurător, dar şi subiecte delicate precum -drepturile omului- şi Tibetul. Potrivit televiziunii chineze, Zeng Qinghong a subliniat că autorităţile ţării sale -acordă o mare importanţă evoluţiei relaţiilor cu Franţa-. -În ce priveşte lumea multipolară-, a precizat la randul său directorul de cabinet al pretendentei la preşedinţia franceză, -Beijing contează pe faptul că Europa constituie unul din poli-.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















