Acasă Actualitate Ministrul Apelor și Pădurilor, Doina Pană, nu scapă de SIDA

Ministrul Apelor și Pădurilor, Doina Pană, nu scapă de SIDA

DISTRIBUIȚI

Ministrul Apelor și Pădurilor, Doina Pană, a devenit celebră după ce Victor Ponta când era premier i s-a adresat cu apelativul „fă Doina” deși femeia este mai în vârstă cu 15 ani decât el. Pană nu s-a supărat și deși toate televiziunile au prezentat înregistrarea video în care premierul își întreba ministrul „ce faci fă, Doina, aveai chef de niște inundații?”, Ponta a declarat peste tot că el nu a spus așa ceva. Acum Doina Pană a fost pusă din nou ministru să gestioneze domeniile sensibile ale Apelor Române și ale pădurilor din țara noastră dar pare depășită de situație.
În urmă cu zece zile, Sindicatul SIDA din Apele Române i-a semnalat ministrului Doina Pană, printr-un memoriu situația din ANAR în general și din ABA Prut Bârlad în particular:

„Stimata Doamna Ministru al Apelor si Padurilor – Doina Pană

Subscrisa Sindicatul Independent “Dreptate si Adevar” Iasi, din cadrul Administratiei Bazinale de Apa Prut Barlad, va solicita sa dispuneti in cel mai scurt timp masuri ferme pentru curmarea abuzurilor si ilegalitatilor savarsite in mod continuat de cadrele de conducere ale Administratiei Bazinale de Apa Prut Barlad si Administratiei Nationale “Apele Romane”, atat impotriva salariatilor – avertizori de integritate din institutie, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2004, cat si impotriva bugetului institutiilor publice mentionate.
Un numar mare de Rapoarte de control ale Ministerului din anii 2012, 2013, 2014, 2015 si 2016, ale Curtii de Conturi a Romaniei, ale Prefecturii Iasi, dar si dezvaluirile presei (Curentul, Ziua News, Buna Ziua Iasi, Romania Libera, Evenimentul si multe ziare locale) au evidentiat numeroasele ilegalitati savarsite in ultimii ani de conducatorii celor doua institutii publice, fara a fi luate masuri de natura administrativa ori judiciare, permitand astfel continuarea faptelor nelegale.
In prezent, la conducerea ABA Prut Barlad se afla Consilierul Judetean PNL – Avram Petru, numit si mentinut in functie ca interimar de peste un an si jumatate, cu largul concurs al conducerii ANAR si care savarseste in forma continuata, abuzuri impotriva membrilor nostri de sindicat.
Dealtfel, conducerea ANAR – institutie publica de interes national cu atributii de coordonare si control asupra celor 11 subordonate ale sale (ABA) din tara, continua sa sustina in mod partinitor, toate faptele ilegale ale institutiei subordonate – ABA Prut Barlad, chiar si in conditiile in care ultimul Raport al Ministerului din luna decembrie 2016 a dispus masuri ferme, dar neaplicate de peste 9 luni de zile, impotriva abuzurilor savarsite de conducatorii celor doua institutii.
La sesizarea membrilor nostri de sindicat, atat actualul director al ANAR – Victor Sandu, cat si subalternii sai – directorii adjuncti Rusu Gheorghe Constantin si Barbieru Nicolae, dar in special directorul Resurse Umane – Relu Adam, sustinuti de Consilierul Juridic Caluianu Catalin, raspund in mod cu totul abuziv, nerespectand prevederile Legii Apelor, a CCM in vigoare, al Statutului ANAR si in special a ROF si ROI ale acestei institutii.
Cu toate ca ROI al ANAR prevede clar la art.35 ca “Angajatii administratiei au dreptul de a adresa cereri sau de a sesiza conducatorul unitatii asupra faptelor sau deciziilor care le incalca drepturile”, ROF prevede la art.7 ca “Directorul general al Administratiei Nationale „Apele Romane” are urmatoarele atributii, raspunderi si competente: conduce si coordoneaza intreaga activitate a Administratiei Nationale „Apele Romane”, Departamentul Management Resurse Umane “verifica aspectele referitoare la conformitate si aplicarea actelor normative si legislatia referitoare la resurse umane pentru entitatile aflate in subordinea A.N.”Apele Romane”, iar Compartimentul Consilieri: “in urma documentarii, informeaza directorul general in legatura cu problemele existente la subunitati si propun solutii”, raspunsurile acestei institutii publice continua sa contina invariabil abuzuri in exercitarea atributiilor de serviciu ale semnatarilor, prin care isi declina competentele legale, privind coordonarea, indrumarea, controlul si sanctionarea ABA-urilor din subordine.
Astfel, in toate raspunsurile anterioare ale ANAR referitoare la sesizarile avertizorilor de integritate din ABA Prut Barlad, care poarta de fiecare data semnaturile directorului Resurse Umane – Relu Adam si ale Consilierului Juridic Caluianu Catalin, fiind diferite doar semnaturile directorului general (Sandu Victor, Barbieru Nicolae sau Rusu Gheorghe Constantin) Administratia Nationala “Apele Romane” raspunde invariabil ca nu are “posibilitatea legala de a interveni unilateral in raporturile nascute din prevederile contractuale in material dreptului muncii”.
Mai mult, la unele sesizari privind incalcarea flagranta a Codului Muncii si CCM in vigoare, consemneaza abuziv ca ““ca angajatorul si-a exercitat in mod legal si fara discriminare drepturile ce decurg din prevederile legale cu privire la organizarea si functionarea institutiei” chiar daca sunt evidente incalcarile legii de catre cadrele de conducere ale ABA Prut Barlad privind concedierile abuzive, ori neacordarea unor drepturi prevazute de lege (acordarea concediilor fara salariu stipulate in Art. 153 (1) din Codul Muncii (Pentru rezolvarea unor situaţii personale, salariaţii au dreptul la concedii fără plată. (2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.”si art.37, alin.(1) din CCM in vigoare (“Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concediu fara plata de pana la 30 de zile calendaristice pe parcursul unui an”.)
Si de aceasta data, miza e aceeasi: concedierea salariatilor incomozi, care sunt avertizori de integritate (cf. Legii nr.571/2004) de care Relu Adam nu a tinut cont nici la data intocmirii ultimului ROI, cand trebuia sa aplice prevederea continuta in art.11 : “In termen de 30 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei legi, autoritatile, institutiile publice si celelalte unitati bugetare prevazute la art.2 isi vor pune de acord regulamentele de ordine interioara cu prevederile acesteia.”.
Este evident ca in acest mod, conducatorii ANAR nu numai ca favorizeaza atitudinile nelegale ale subalternilor, dar acestia dau tonul abuzurilor, savarsind ei insisi abuzuri si ilegalitati.
In toate sedintele Consiliului Liderilor din Federatia AQUAROM din care facem parte, dar si din articolele scrise de presa s-a aratat ca “numitorul comun” al abuzurilor din aceasta institutie publica, este directorul Resurse Umane Relu Adam sustinut de Consilierul Juridic Caluianu Catalin.
In prezent, sub semnatura “ilustrului” director Resurse Umane al ANAR – Relu Adam, se afla in plina desfasurare actiunea de recuperare de la salariati a unor importante sume de bani “necuvenite” din perioada septembrie 2014 – noiembrie 2015, descoperite a fi fost platite ilegal de catre Curtea de Conturi, sens in care prin adresa nr. 9768/CC/30.05.2017, s-a dispus tuturor subordonatelor ABA din tara, masuri specifice privind intocmirea unor angajamente de plata, sau recuperarii acestor sume pe cale judecatoreasca.
Deci, de aceasta data ANAR coordoneaza si dispune masuri obligatorii catre subordonatele sale ABA din tara. Si atunci cand negociaza si semneaza CCM valabil pentru toate ABA din tara (la randul lor persoane juridice), ANAR-ul coordoneaza si dispune masuri obligatorii catre subordonatele sale ! Numai atunci cand salariatii reclama abuzuri, ANAR-ul devine deodata o institutie “oarba” si fara atributii !
Este evident ca aceasta institutie publica de interes national – ANAR , a girat platile salariilor respective si a semnat CCM in baza caruia au fost intocmite Contractele de Munca Individuale, in baza carora s-au platit “drepturile salariale necuvenite”
Nu intelegem cum de responsabilul cu Resursele Umane al ANAR, a semnat Contractul Colectiv de Munca (aprobat si de catre ITM), a girat plata lunara a acelor drepturi catre toti salariatii din tara, iar care in prezent impune recupararea sumelor “nedatorate”, nu a fost tras la raspundere civila, administrativa si penala de catre organele abilitate ale Statului Roman.
De asemenea, nu intelegem de ce in cazul conducatorilor vinovati, nu se declanseaza masura recuperarii pagubelor realizate, potrivit dispozitiilor art.253 – 255 din Codul Muncii,
Si nici despre sumele platite de angajatori ca urmare a hotararilor judecatoresti, ca si cheltuieli de judecata, potrivit acelorasi dispozitii legale ! Nici despre masurile neduse la indeplinire de ANAR ca urmare a dispozitiilor obligatorii ale Ministerului Mediului Apelor si Padurilor transmise prin adresa nr. 58098/DCC/20.12.2016, in care era sanctionata angajarea ilegala, (cu acceptul DMRU al ANAR Bucuresti) a pensionarului Corneliu Cretu – fost director al ABA Prut Barlad, “prieten de o viata” al directorului general adjunct al ANAR – Barbieru Nicolae.
In conformitate cu acea dispozitie ministeriala, Directorul DMRU avea in atributii sa intreprinda atat demersuri de ordin administrativ, de cercetare disciplinara si de recuperare a prejudiciilor produse, cat si de sesizare a organelor de cercetare penala, impreuna cu Consilierul juridic al ANAR – Caluianu Catalin. Dar daca printre vinovatii de faptele produse, se aflau cumva si cei doi, ne intrebam cine sa ia aceste masuri ? Bineinteles ca e de crezut ca in acest caz s-a trecut totul sub tacere si lasat uitarii.
Poate Curtea de conturi, poate DNA, dar si Ministerul Apelor si Padurilor se vor sesiza si vor actiona in apararea dreptului la munca al angajatilor, dar si al banului public, chiar daca sefii Apelor Romane afirma cu tarie ca acestea sunt fonduri proprii ! Ele tot fonduri publice sunt ! Pentru ca asa a aratat si Curtea de Conturi in Rapoartele sale din anii anteriori !
Va reamintim ca tot presa a relatat pe larg despre faptele directorul DMRU Relu Adam care a girat in anul 2016 numirea si mentinerea pe functia de director al ABA Prut Barlad in interimat de peste un an si jumatate a consilierului judetean PNL Iasi – Petru Avram, dar si angajari ilegale ale unor directori agreati, precum pensionarul militar Mihai Miloiu, fost consilier local PDL în CL Topoloveni pe functia de director al ABA Arges Vedea, sau, ori pe directorul SGA Ilfov – Bucuresti – Alexandru Popescu, pe directorul economic Marinela Neacsu de la ABA Olt si altii.
Tot Relu Adam, care se pricepe de minune la executii sumare ale unor salariati incomozi, inventand tot felul de regulamente si coduri special concepute incat sa poata participa in calitate de inchizitor, la toate cercetarile disciplinare de la ABA-urile din tara, a girat direct sau indirect avalansa de cercetari disciplinare abuzive, urmate de sanctiuni disciplinare si concedieri ilegale, precum in cazul salariatilor despre care a scris si presa: inginerul Trofin Nicolae de la SGA Iasi, inspectorul Răboacă Ilie, de la ABA Olt, ori juristul Brişcaru Gheorghiţă Cornel de la ABA Mures.
Precizam ca si D-na Ministru Secretar de Stat Adriana Petcu – fosta directoare a ABA Buzau, a raspuns in mod identic prin adresa nr. 594/AP/15.03.2017 in perioada cat conducea Ministerul la o petitie adresata de membrul nostru de sindicat Trofin Nicolae, comunicand urmatoarele:
“Asa cum este mentionat si in Memoriu, la nivelul Administratiei Nationale “Apele Romane”, s-au luat masurile necesare pentru intrarea in legalitate in ceea ce priveste reangajarea domnului Trofin…..”.
Din aceasta adresa, reiese in mod clar, ca inca de la data intocmirii si transmiterii raspunsului specificat (15.03.2017), masura concedierii sale era deja luata, cu mult inainte de emiterea Deciziei nr.89/08.05.2017 a ABA Prut Barlad.
Bineinteles ca Relu Adam impreuna cu juristul ANAR Catalin Caluianu, (cel ce se lauda in audienta acordata delegatiei noastre la data de 20.10.2016 ca face tot posibilul pentru a interveni, ca salariatii sa piarda cu siguranta toate procesele, el urmand a intreprinde tot ce ii sta in putinta pentru aceasta), a constituit si un Regulament special pentru cercetarile disciplinare, pentru a-si inlesni masurile abuzive de tip mafiot, in conditiile in care salariatii institutiilor publice beneficiaza de prevederile HG 1344/2007 care reglementeaza in mod explicit aspectele legate de cercetarile disciplinare.
Astfel, Relu Adam si-a asigurat participarea sa, sau a unor fideli colaboratori ai sai, in toate comisiile de cercetare disciplinara din tara, pentru a-si impune dreptul de veto asupra subalternilor care ar putea cracni la ordinele venite de la centru. De asemenea potrivit regulamentului fabricat, cel ce intocmeste Referatul privind presupusa fapta ce ar constitui abatere disciplinara, face parte si din comisia de cercetare disciplinara, prin similitudine acesta devenind ca in justitie, in acelasi timp procuror si judecator in aceeasi cauza.
Dar de aceasta data, Relu Adam a mai gasit o portita si anume faptul ca prin deosebita grija a celor ce au creat actuala forma de organizare a Apelelor Romane, institutie publica a Statului Roman care administreaza patrimoniul public de interes national si este finantata “din venituri proprii”, salariatii nu sunt functionari publici.
Sa intelegem ca “veniturile proprii”, ar fi realizate de catre institutia publica in privat, salariile fiind platite asisderea ? Aceasta in conditiile in care, salariatii care lucreaza in silvicultura – institutie subordonata aceluiasi Minister al Apelor si Padurilor, sunt functionari publici, administrand in mod identic un patrimoniu public de interes national.
Acelasi Relu Adam, promovat de la Bacau de fostul director general Vasile Pintilie, s-a remarcat in trecut potrivit presei locale, prin fapte la limita legii ca director la regia de apă din Moineşti, pe care a reusit sa o falimenteze, a pus umarul la construirea unei simbrii corespunzatoare pentru mai toti sefii sai din APE, precum cea atribuita fostului sau sef Vasile Pintilie, in cuantum de 15.500 de lei, deşi avea dreptul la maxim 7600 lei, ori la prime personalizate conducerii ANAR de cate 10.000 lei, in totalul dispret al bunului simt si al folosirii banului public .
Tot presa a relatat despre “ispravile financiare” ale lui Relu Adam, prin contractele de perfecţionare profesională cu firme din orasul sau de bastina – Bacău, în valoare de cca.100.000 de euro, deși ANAR și Federaţia Sindicală aveau in plan derularea unui program de perfecţionare, prin fonduri nerambursabile de circa 4 mil. de euro, ori prin investitiile si achizitiile de la Centrul de perfectionare Voina.
Doamna Ministru, suntem convinsi ca aveti cunostinta despre existenta demersurilor de natura judiciara a DNA, in dosarele in lucru despre faptele salariatilor cu functii de conducere din ABA Prut Barlad si ANAR Bucuresti, despre care Inspectia Judiciara consemneaza in adresa nr. 5776/IJ/1148/DIP/2017 urmatoarele:
“In fapt, in esenta, activitatea infractionala cercetata consta in incalcarea atributiunilor de serviciu, in mod repetat, in perioada 2007 – 2014, de catre reprezentanti ai autoritatii contractante ABA Prut Barlad, atat cu ocazia atribuirii, cat si in cursul executarii unui numar mare de contracte de achizitie publica – 16 contracte de executie a unor lucrari de constructii atribuite SC COMBETON Iasi si 34 contracte de proiectare lucrari de constructii, atribuite SC AQUAPROIECT SRL Iasi, cu consecinta producerii unui prejudiciu total de aproximativ 10 milioane de euro autoritatii contractante si a obtinerii unor foloase patrimoniale societatilor comerciale carora le-au fost atribuite nelegal contractile si le-au fost efectuate plati pentru lucrari care, in realitate, nu fusesera executate sau fusesera executate necorespunzator.”
Avand in vedere cele semnalate, precum si faptul ca absolut toate sesizarile adresate ANAR Bucuresti au fost tratate in acelasi mod abuziv si partinitor, raspunzandu-se cu mare intarziere, uneori doar la limita celor 30 de zile premise de lege, va rugam stimata doamna Ministru al Apelor si Padurilor, ca in virtutea prevederilor legale, sa dispuneti in regim de urgenta masuri ferme pentru incetarea acestor abuzuri si ilegalitati prin actiuni de ordin administrativ si sa dispuneti sesizarea organelor de ancheta judiciara pentru savarsirea cu intentie si in forma continuata a ilegalitatilor semnalate atat de noi si de membrii nostri de sindicat, dar si de autoritati si presa.
Anexam prezentei raspunsurile ANAR la solicitarile noastre si ale membrilor nostril de sindicat, adresa Ministerului Mediului, Apelor si Padurilor nr. 58098/DCC/20.12.2016 si revenirile ulterioare.
Cu gratitudine,

Presedintele Comitetului Sindical
Chiruta Roxana Mihaela”

Și Federația APEHID din Apele Române a transmis o scrisoare deschisă către ministrul apelor și pădurilor în care cerea stoparea angajărilor ilegale și a discriminării din ANAR.

15 COMENTARII

  1. Eu sunt multumit deocamdata ca nu mai este Musteata Gabitzu director. Un om mai atacat si prost ca el nuba vazut ABA Prut. Acum merge prin toata unitatea si face glume la care numai el rade :))) vrea sa demonstreze ca el inca conduce unitatea dar saracul e uscat pe dinauntru.

  2. Gabi Musteata nu semna cu p.director deoarece el se lauda la toti ca este definiv pe post, dar daca s-a tot pus in gura cu seful suprem Avram… uite ca l-a pus la colt

  3. EDITAT. Avram se zbate sa fie scos postul la concurs, atat al lui cat si cel al lui Musteata EDITAT. Si vrea ca postul de director tehnic sa fie a lui Chihaia EDITAT.

  4. Adevarul e ca nimeni nu se astepta sa ia o asa inoiiativa Avram si sa il frece pe Musteata. Asta arata ca Misteata e numai gura de el, nu are spate. Ce l-a mazilit!!!

  5. Oare chiar o sa vina Serban? Pai asta statea cate juma de ora la usa la Musteata. Avea placerea asta Musteata sa il cheme la el ai el nu era in birou so statea saracul viitor director tehnic Serban Chihaia cate jumatate de ora la usa asteptandul pe Musteata

  6. Ce circ ieftin, fix de 2 lei! Dar Musteata citeste carti pentru a tine in mana masele de oameni care se razvratesc impotriva lui… are militianul asta un text pe el de comunist. De asta nici nu reuseste in viata sa fie conducator pentru ca e slab tare

  7. Si la ABA Arges- Vedea sint probleme.Dupa ce a pus filiala pe butuci din 2015 si pina anul asta,doamna Tatiana Diaconu s-a ascuns in functia director adjunct astfel incit ,dintr-o filiala fruntasa am ajuns pe ultimele locuri.Acum filiala este condusa de un nimeni de la C de Arges,apropiat al lui Victor Sandu si deputatului penal Mircea Draghici.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.