Reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au salvat, anul trecut, 8.000 de persoane, dintre care aproximativ 1.300 erau copii, în pofida faptului că dotările tehnice sunt deficitare, a declarat generalul locotenent Vladimir Secară, șeful IGSU, cu ocazia prezentării bilanțului activității IGSU. Reprezentanții instituției au subliniat probleme cu care se confruntă în ceea ce privește dotările tehnice, precizând că se mențin în continuare deficite semnificative la substanțe stingătoare (63 la sută) și la accesoriile pentru prevenirea și stingerea incendiilor (47 la sută), întrucât în 2008 nu au fost achiziționate suficiente materiale, iar autospecialele sunt depășite. "Gradul de asigurare pentru autospecialele din grupa muncă operativă este de 56 la sută, iar 86 la sută din autospecialele care intervin pentru a stinge incendii au durata de utilizare depășită de cel puțin două ori", a spus Secară.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















