
Majoritatea alegătorilor britanici consideră că fostul premier Tony Blair i-a înșelat cånd a justificat angajamentul țării lor în războiul din Irak prin prezența acolo a unor arme de distrugere în masă, potrivit unui sondaj. 52% dintre chestionați cred că Blair i-a indus în mod deliberat în eroare afirmånd că fostul dictator irakian Saddam Hussein avea arme de distrugere în masă. De asemenea, 23% dintre intervievați sunt de părere că fostul lider laburist ar trebui judecat pentru crime de război. În replică, 32% dintre persoanele interogate consideră că Blair credea cu adevărat în acea amenințare. Tony Blair va fi audiat de o comisie de anchetă asupra participării britanice în războiul din Irak, la o dată fixată între 25 ianuarie-5 februarie.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















