Home Sănătate Eliberarea compensatelor, reluata in Cluj

Eliberarea compensatelor, reluata in Cluj

DISTRIBUIŢI


Casa Nationala de Asigurari de Sanatate a alocat judetului Cluj, in urma rectificarii de buget, 27 miliarde de lei pentru acoperirea costurilor medicamentelor compensate si gratuite pentru aceasta luna. Reprezentantii CAS Cluj au precizat ieri ca aceste fonduri vor fi suficiente pentru ca farmaciile sa nu mai intampine probleme la eliberarea medicamentelor compensate si gratuite in luna decembrie.

De asemenea, reprezentantii CAS Cluj au declarat ca locuitorii Clujului pot sa se prezinte la farmacii pentru a ridica medicamentele necesare. Repartizarea sumelor catre farmacii a fost facuta in urma unei intalniri dintre directorul CAS Cluj, Emilia Groza, si reprezentantii farmaciilor.

In luna noiembrie si decembrie, fondurile farmaciilor pentru medicamente compensate si gratuite s-au epuizat in primele zile, majoritatea asiguratilor clujeni fiind nevoiti fie sa renunte la tratament, fie sa plateasca integral pretul medicamentelor de care aveau nevoie.

Tot in urma rectificarii de buget, CNAS a acordat pentru judetul Cluj alte 20 miliarde de lei pentru plata celui de-al 13-lea salariu, aferent anului 2002, in unitatile sanitare.

In judetul Cluj nu au primit cel de-al 13-lea salariu angajatii a trei spitale clinice din Cluj, respectiv angajatii spitalelor municipale si orasenesti din judet. (Adina Urcan)

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.