Home Social Profesorii nu vor ca elevii și părinții să le „stabilească” salariile

Profesorii nu vor ca elevii și părinții să le „stabilească” salariile

DISTRIBUIŢI

Cadrele didactice nici nu vor să audă despre proiectul Ministerului Educației referitor la evaluarea lor de către comunitate în vederea salarizării. "Acest sistem de evaluare a profesorilor este unul antipedagogic. Un elev va aprecia obiectiv un cadru didactic? Cum să pui, de exemplu, părinții dintr-o comunitate de semianalfabeți să evalueze un profesor?", se întreabă reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI). Aceștia consideră că, pentru evaluarea cadrelor didactice în vederea salarizării diferențiate, Ministerul Educației trebuie să elaboreze "criterii care să țină cont de specificul școlii și de mediul din care provin elevii". "Trebuie definită performanța școlară. Trebuie avute în vedere diferențele dintre elevii din mediul urban și cel rural. Profesorii pot fi la fel de buni, însă elevii pot obține rezultate diferite la învățătură și din cauza dotării școlilor. Unitățile de învățământ preuniversitar din mediul urban au calculatoare și laboratoare, în timp ce în mediul rural există elevi care nici măcar acasă nu au calculatoare", a declarat, pentru "Curentul", Aurel Cornea, președintele FSLI. Potrivit acestuia, "principalul criteriu după care ar trebui calculate salariile cadrelor didactice este progresul școlar". Acesta a adăugat că progresul școlar trebuie să țină cont de standarde educaționale minime: "Cunoștințele elevilor trebuie evaluate în prima și în ultima zi de școală. Ministerul Educației trebuie să stabilească exact ce trebuie să știe un elev la început și sfârșit de an școlar la toate materiile. Astfel, Ministerul Educației, prin inspectoratele școlare județene, va ști și care sunt performanțele fiecărui cadru didactic".
Până una-alta, sindicaliștii consideră că, prin promovarea proiectului privind salarizarea diferențiată a profesorilor în funcție de evaluarea comunității, ministrul Educației, Anton Anton, "a vrut să facă puțină vâlvă pentru a nu i se reproșa că nu a făcut nimic cât timp a fost ministru".

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.