Home Sport Halep, locul 17 WTA

Halep, locul 17 WTA

DISTRIBUIŢI

Tenismena Simona Halep a urcat ieri, pentru prima oară în carieră, pe locul 17 WTA, cu un total de 2.685 de puncte. Pentru ea este o performanță incredibilă, după ce accederea în primele 20 fusese privită ca un rezultat de excepție. Următoarea româncă din Top 100 al clasamentului mondial feminin este Sorana Cîrstea (locul 21 / 2.245 de puncte), urmată de Monica Niculescu (44 / 1.265) și Alexandra Cadanțu (74 / 885). Primele trei trepte sunt ocupate, în ordine, de americanca Serena Williams (12.260), bielorusa Victoria Azarenka (9.480) și rusoaica Maria ?ê?£arapova (7.641).
La masculin, Victor Hănescu se menține pe locul 74, cu un totaș de 666 de puncte, el fiind singurul român din prima sută mondială. Pe podiumul ierarhiei sunt sârbul Novak Djokovici (11.120), spaniolul Rafael Nadal (10.860) și britanicul Andy Murray (7.075).

Robert Jugravu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.