Home Sport Se cunosc sase sfert-finaliste

Se cunosc sase sfert-finaliste

DISTRIBUIŢI

Faza grupelor din cadrul Cupei Mondiale la rugby, competitie gazduita la actuala editie de Australia, se apropie de sfarsit. Cum in lumea sportului cu balonul oval diferentele de valoare sunt evidente si nu lasa loc surprizelor, favoritele au confirmat calculul hartiei si au acces fara emotii in sferturile de finala. Noua Zeelanda a fost prima reprezentativa care si-a asigurat calificarea, ei alaturandu-i-se apoi Australia, Tara Galilor si Franta. XV-le din Hexagon a facut un joc foarte bun impotriva Scotiei, de care a trecut cu un confortabil 51-9, in timp ce galezii au invins Italia, cealalta pretendenta din grupa D, cu 27-15. Si irlandezii au ajuns in sferturi, dar cu multe emotii si la finalul unei partide extrem de tensionate: 16-15 cu Argentina. In fine, cea de-a sasea echipa care a facut pasul in faza urmatoare este Anglia, care s-a impus cu 35-22 in meciul cu Samoa. Referitor la aceasta confruntare, trebuie spus ca rugbystii din emisfera sudica se aflau in avantaj la pauza, 16-13, insa nu au rezistat in mitanul secund, cand experienta britanicilor si-a spus cuvantul. Celelalte doua sfert-finaliste se vor cunoaste dupa meciurile Scotia – Fiji si Samoa – Africa de Sud, ambele programate pe 1 noiembrie.

Situatia in grupa A, din care face parte si reprezentativa noastra, este ca si lamurita, ramanand doar ca intalnirea directa Australia – Irlanda sa desemneze ordinea primelor doua clasate. Romania urmeaza sa sustina joi ultima partida si va avea ca adversara Namibia. De acest joc se leaga sperantele -stejarilor-, care vor cauta reabilitarea dupa esecurile la scor din partidele anterioare. -Dorim foarte mult sa ne incheiem parcursul la Cupa Mondiala cu o victorie in fata Namibiei, dar si printr-un joc care sa-i bucure pe spectatori. I-am studiat pe adversari cum joaca, deoarece pana acum Romania nu a mai intalnit aceasta echipa-, a declarat Augustin Petrichei, unul dintre jucatorii in care-si pune mari sperante antrenorul Bernard Charreyre. Romanii au fost vizitati la unul dintre antrenamente de probabil cel mai mic fan al lor, Vasile Jonathan, un copil de 8 ani, care, in urma cu doi ani, a fost adoptat din Romania de o familie de tasmanieni. La sedintele de pregatire ale echipei noastre asista, in medie, aproximativ 100 de localnici.