
După ce Alexandra Cadanțu a părăsit turneul de la Australian Open încă din primul tur, ieri a venit rândul altor jucătoare din România să iasă de pe teren cu fruntea plecată. Edina Gallovits-Hall (locul 110 WTA) a pierdut fără drept de apel în fața Serenei Williams, numărul trei mondial, scor 0-6, 0-6, liderul ierarhiei, bielorusa Victoria Azarenka i-a administrat Monicăi Niculescu o înfrângere clară, 6-1, 6-4, pe când Simona Halep nu i-a luat decât două game-uri lui Sloane Stephens, 1-6, 1-6. Cu toate acestea, ele vor primi din partea organizatorilor câte un cec în valoare de 27.600 de dolar australieni, echivalentul a 29.000 de dolari americani.
Cum Victor Hănescu și Adrian Ungur au pierdut, de asemenea, în primul tur, Irina-Camelia Begu și Sorana Cîrstea sunt singurele noastre reprezentante care au reușit, până acum, să debuteze cu dreptul.
Robert Jugravu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















