CNA a decis, marți, să amendeze cu 30.000 de lei televiziunea Antena 1, din cauza înjurăturilor cântărețului CRBL din emisiunea „Plasa de stele“, fapt care a încălcat legislația audiovizualului, întrucât programul respectiv a fost difuzat la o oră accesibilă minorilor.
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a analizat, în ședința de marți, emisiunea „Plasa de stele“ difuzată pe postul Antena 1 pe 30 ianuarie. Emisiunea a început la ora 20.30 și a conținut o farsă făcută cântărețului CRBL, în care acesta a înjurat în repetate rânduri, limbajul folosit fiind nepotrivit pentru ora de difuzare a emisiunii. Emisiunea a fost difuzată cu avertizarea „AP“ (acordul părinților, n.r.)
Florin Gabrea, membru al CNA, a considerat că încălcarea legislației audiovizualului este „foarte gravă“. „Televiziunea știa foarte bine despre ce este vorba. CRBL se consideră că este în spațiul lui privat (…) Este foarte grav, pentru că toate porcăriile spuse de CRBL au ajuns în public. Televiziunea, prin exploatarea faptului că CRBL nu a știut, l-a făcut să pară o ființă de două paralele. Dar nu știu dacă CRBL nu știa de farsă, iar dacă știa de farsă, greșeala e și mai gravă atunci“, a spus Florin Gabrea.
Cristian Georgescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















