CNADNR va începe miercuri negocierile pentru desemnarea câștigătorului contractului de construcție și operare a autostrăzii Comarnic – Brașov cu cei patru ofertanți înscriși pe listă, termenul pentru finalizarea acestora fiind luna august, a declarat pentru MEDIAFAX ministrul delegat Dan ?ê?£ova.
Ofertele pentru preselecție la dialog competitiv au fost depuse la finele lunii februarie, pe listă fiind înscrise compania China Communications Construction și asocierile Spedition UMB-Tehnostrade, Vinci – Strabag – Aktor și Impregilo – Salini.
Premierul Victor Ponta a anunțat, marți, că a fost înștiințat de către ministrul ?ê?£ova că de miercuri încep negocierile pentru încheierea contractului de construcție a autostrăzii Comarnic – Brașov.
Ponta a spus, totodată, că negocierile pentru centura Sud a Capitalei și cele pentru autostrada Pitești – Craiova sunt în fază avansată.
Statul a mai încercat de două ori să construiască autostrada Comarnic-Brașov, ultima tentativă având loc în 2010, când câștigătorul licitației, asocierea Vinci (Franța)-Aktor (Grecia), a renunțat la contract. Grupul elen Ellaktor, din care face parte compania Aktor, a anunțat că a anulat contractul de construcție a autostrăzii pentru că statul român nu a acceptat anumite clauze, situație care a făcut imposibilă asigurarea finanțării.
CNADNR a primit la finele lunii martie candidaturi de la companii străine precum Strabag, Vinci, Aktor și Astaldi sau românești, printre care Tehnostrade, Spedition UMB și Euro Construct Trading'98, pentru atribuirea contractului de concesiune de lucrări publice privind proiectarea, construcția, finanțarea, operarea și întreținerea Autostrăzii de Centură Sud a municipiului București și operarea și întreținerea Autostrăzii București-Constanța și a Autostrăzii București-Pitești.
Tot în luna martie, CNADNR a anunțat că vrea să contracteze prin concesiune construcția și operarea tronsonului Craiova – Pitești, proiect estimat la 9 miliarde de lei, cu TVA (2 miliarde de euro), care va fi realizat ca drum expres sau autostradă, termenul limită pentru depunerea candidaturilor fiind miercuri.
Dan Marin
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















