Prima experiență ca antrenor pentru fosta handbalistă
Echipa de handbal feminin SCM Craiova va avea, în următorii ani, un nou antrenor. Fosta sportivă Carmen Amariei a acceptat propunerea conducerii de a prelua banca tehnică și speră că debutul său în această funcție să fie unul plin de succes. Ea și-a propus nu doar o pregătire de vară bună, ci și întărirea valorică a lotului, anunțând chiar că este posibil ca la gruparea olteană să ajungă mai multe sportive care în sezonul recent încheiat au îmbrăcat tricoul lui Oltchim Râmnicu Vâlcea. În vârstă de 34 de ani, Carmen Amariei a evoluat ultima oară
într-un meci oficial chiar pentru SCM Craiova, dar în primăvara acestui an a fost supusă unei intervenții chirurgicale din cauza unei accidentări la umăr. „Sunt foarte fericită, dar și onorată în același timp, că am primit încredere din partea echipei craiovene pentru a-mi începe cariera de antrenor. În paralel cu cea de jucătoare, m-am gândit tot timpul și la ce va urma și am obținut carnetul de antenor. Le mulțumesc că-mi acordă încrederea, cu atât mai mult cu cât am trecut direct de la statutul de jucătoare la antrenor în Liga Națională. Am semnat un contract pe următorii doi ani”, a declarat noul antrenor al lui SCM.
Ea nu știe care va fi obiectivul impus de conducerea clubului, dar e hotărâtă să facă toate eforturile pentru a întări lotul. Carmen Amariei are de gând să poarte discuții cu foste componente ale campioanei Oltchim Râmnicu Vâlcea, dar și să păstreze nucleul de bază.„Lucrăm la definitivarea lotului pentru viitorul sezon, iar când vom încheia, vom stabili și obiectivul. Am fost sunată de multe jucătoare, am sunat și eu, ne dorim inclusiv jucătoare care au activat la Oltchim Râmnicu Vâlcea, iar dacă vom reuși să formăm o echipă puternică, nu poate fi decât bine. Ne dorim, de asemenea, să păstrăm jucătoarele din echipa care a încheiat sezonul recent și cu care am fost colegă în teren. Sper să pășesc cu dreptul în acest nou drum din viața mea”, a mai spus Carmen Amariei.
SCM Craiova a încheiat Liga Națională pe poziția a 10-a, cu un total de numai 11 puncte după 20 de meciuri.
Foto: www.sunny17.wordpress.com
Robert Jugravu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















