Preşedintele Comisiei de învăţămant de la Camera Depuţilor, Lia Olguţa Vasilescu, a trimis o scrisoare Ministerului Educaţiei şi Cercetării, în care cere organizarea unei a doua sesiuni a testelor naţionale pentru absolvenţii de clasa a VIII-a care nu au reuşit să treacă examenele din luna iunie. Anterior, ministrul educaţiei, Cristian Adomniţei, declarase chiar că ia în calcul posibilitatea ca peste caţiva ani să se renunţe la aceste examene.
Deputatul Lia Olguţa Vasilescu spune că a făcut această cerere după ce a primit mai multe sesizări la Comisia de învăţămant de la Camera Deputaţilor, în care părinţii se plangeau de faptul că există elevi care au obţinut note sub 5 la o singură materie de examen, în timp ce la celelalte aveau peste 9. În opinia deputatului, este păcat ca pentru o materie, pe care probabil că aceşti copii nici o vor folosi, în sensul că nu vor merge la o facultate de matematică sau de fizică sau ceva de genul acesta, să li se rateze toată viaţa. Lia Olguţa Vasilescu spune că au rămas cateva mii de locuri neocupate în licee, ceea ce ar face ca profesorii să nu îşi poată completa catedrele. La randul său, vicepreşedintele Federaţiei Naţionale a Asociaţiilor de Părinţi, Claudia Cocoşilă, crede că ideea organizării unei a doua sesiuni de examen anul acesta este inspirată. -Acest semnal de alarmă că în unele zone nu s-a reuşit să se treacă aceste examene de către un număr relativ mare de copii s-ar putea să însemne mai mult decat o simplă nereuşită privind organizarea unui examen-, spune Cocoşilă. Mai puţin încantaţi de idee par a fi sindicaliştii din învăţămant. Preşedintele Federaţiei -Spiru Haret-, Gheorghe Isvoranu, consideră că o sesiune naţională de teste naţionale înseamnă de fapt o mulţime de elemente care la un moment dat pot să scape de sub control. În primul rand este vorba despre elevi, profesori, timpul care este afectat. Pe de altă parte, s-ar putea să se lase liber unităţilor respective care nu şi-au completat efectivele să-şi selecteze copiii pe anumite criterii pentru locurile rămase. Răspunsul privind organizarea testelor naţionale se află însă în legea învăţămantului. Actul normativ spune că absolvenţii de clasa a VIII-a care nu au luat examenele pot să le dea din nou într-o altă sesiune, dar şi că data susţinerii testelor trebuie anunţată cel mai tarziu la începutul anului şcolar. Legea nu precizează că există o singură sesiune, legea spune un singur lucru, că, în caz de nepromovare a examenului de capacitate, acesta poate fi susţinut în oricare dintre sesiunile ulterioare, dar nu precizează că trebuie să fie două sesiuni într-un singur an şcolar. Nu poate fi modificată o metodologie atata vreme cat avem un an şcolar încă în derulare, strict administrativ, dar el încă este în derulare. Felul în care au fost organizate examenele anul acesta, cand Ministerul a decis să publice pe Internet lista de subiecte, a fost criticat de organizaţiile neguvernamentale de profil, care cred că astfel elevii ar fi fost obligaţi să înveţe pe de rost materia.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















