Explorarea gazelor de șist de la Pungești se suspendă până când se va înțelege că metodele folosite de către companie sunt cele mai bune, a declarat Tom Holst, managerul Chevron pentru România.
Totodată, acesta a precizat că activitatea va fi suspendată până când siguranța angajaților firmei, a constructorilor și a comunității va fi asigurată.
„Aș dori să fac precizări cu privire la motivele suspendării activității în zona localității Pungești. Una dintre cheile filosofiei de afaceri a Chevron este aceea de a acționa în siguranță sau de a nu a o face deloc. Prioritatea noastră numărul unu este aceea de a dezvolta operațiunile în siguranță pentru angajați, subcontractori și comunitate“, a spus Tom Holst, la Washington, după o întâlnire cu Victor Ponta.
El a precizat că explorarea va reîncepe atunci când se va înțelege că metodele companiei sunt cele mai sigure.
„La Pungești, noi și Guvernul credem că activitatea trebuie să se desfășoare în siguranță, munca acolo trebuie să se bazeze pe o interrelaționare pe termen de lungă durată, ce se poate extinde peste 30 de ani. Ei trebuie să înceapă să aibă încredere. Noi vom reiniția, vom reporni operațiunile în Pungești atunci când standardele de siguranță sunt îndeplinite și când se va înțelege mai bine că avem cele mai bune practici și că pe acestea le dezvoltăm în proiectul din România“, a spus Holst, citat de Mediafax.
Guvernul român și Chevron vor consolida „fundația“ pentru îmbunătățirea securității energetice a României și a oportunităților de dezvoltare prin explorarea gazelor, oferind comunităților un dialog bazat pe date științifice, a completat compania.
Olga Dumitrescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















