Un fost viceconsul elvetian, condamnat la un an de inchisoare cu suspendare pentru tranzactii ilegale cu alcool in Arabia Saudita, a fost declarat vinovat si pentru furnizarea de documente politice secrete membrilor serviciilor de spionaj din Romania in 1992-1997.
Incepand cu 1992, diplomatul s-a intalnit de cel putin 50 de ori cu membri ai serviciilor secrete romane, in special la Cairo si Budapesta. Diplomatul le-a predat agentilor romani 250 de documente secrete cu caracter politic, in schimbul unor sume de bani si avantaje materiale.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















