Home Actualitate DNA a făcut perchiziții la sediul ARPDRP Iași și la locuința directorului...

DNA a făcut perchiziții la sediul ARPDRP Iași și la locuința directorului Liviu Bulgaru

DISTRIBUIŢI

Procurorii DNA au perchiziționat sediul  Agenției Regionale de Plăți pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit din Iași, precum și locuința  directorului acestei instituții, Liviu Bulgaru, conform unor surse Curentul. Potrivit informațiilor noastre, procurorii au făcut perchiziții și la Ovidiu Volf, inspector în cadrul Biroului de achiziții, precum și la Hornea Alice, inspector în cadrul Biroului de plăți. De  asemenea, acțiunea procurorilor DNA a vizat și sediul firmei Power Land  SRL, consultant pe proiecte europene derulate prin intermediul ARPDRP. Conform surselor noastre, în timpul perchizițiilor făcute la Iași au fost sigilate și ridicate computere , au fost ridicate documente ( contracte de achiziții, plăți, etc), toate vizând contracte cu fonduri europene. Potrivit acelorași surse, se pare că în această acțiune sunt vizați și politicieni democrat-liberali din zonă, unul dintre aceștia fiind chiar deputatul PDL Petru Movilă, unul dintre pilonii de sprijin ai lui Bulgaru, după cum a relatat în repetate rânduri presa locală. Ziarul Curentul scria încă din luna noiembrie a anului trecut că Liviu Bulgaru se afla în atenția procurorilor anticorupție din contractelor de milioane de euro pe Măsura 322 vizate  de acesta. La vremea aceea procurorii anticorupție din Iași  au început să primească din ce în ce mai multe sesizări cu privire la modul în care s-au derulat în această zonă  mai multe proiecte europene finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Rurală – Măsura 322. Prin această Măsură au fost  sprijinite proiecte de modernizare a infrastructurilor comunale (asfaltări de drumuri, aducțiuni de gaze naturale și apă, etc). Potrivit informațiilor noastre, mai multe  sesizări  au ajuns pe masa procurorilor, acestea vizând  trucarea licitațiilor  prin care au fost selectate firmele ce urmau sa realizeze lucrările.  De asemenea, procurorii anticorupție au fost informați și în legătură cu faptul că au fost decontate sume de bani pentru proiecte care nu au fost realizate.
Astfel, s-a constatat că licitațiile pentru asfaltarea drumurilor erau câștigate mereu de aceleași firme de construcții. Mai mult,  s-a observat că au fost aprobate numai proiectele scrise de anumite firme de consultanță. Toate acestea nu l-au împiedicat la vremea aceea pe deputatul Movilă să susțină promovarea lui Bulgaru la București, în funcția de secretar general la Ministerul Agriculturii. Informat de ziarul Curentul în legătură cu problemele pe care le are Bulgaru, ministrul Tabără a blocat la vremea aceea promovarea acestuia în conducerea ministerului.

I.N.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.