„Noi suntem europeni, scoatem art 276 din Codul Penal care limita libertatea presei” anunța premierul Ponta. Suna prea frumos ca să fie adevărat. ?ê?£i nici nu era. Art. 276 care a și fost abrogat rapid în Senat sancționa „presiunile publice asupra justiției”. Dl. Ponta apără astfel nu libertatea presei ci abuzurile presei (și ale sale) când aveau interes la un dosar sau la un inculpat și insultau judecătorii. Când o ziaristă i-a semnalat contradicția, dl. Ponta i-a replicat din basculantă: „asta e ca povestea cu bască și fără bască, dacă nu-l scoteam era rău, dacă-l scoatem e tot rău”. De fapt, e povestea cu mască și fără mască: ascunzi o intenție sub masca alteia. Ne și miram să moară premierul de grija presei. Lui îi era teamă că presa USL nu mai poate ataca justiția. Tocmai a declarat că dac-ar fi ministrul Justiției l-ar grația pe Becali fiindcă „noi am căzut în nebunia că toate lumea trebuie să fie la închisoare”. Ce nebunie! Nu toată lumea, ci doar cei vinovați. E straniu însă că premierul gândește în termeni colectivi implicând „toată lumea” în salvarea unor infractori. Lumea nu se reduce la corupți. Mai există și păgubași. Pe aceeași temă președintele Băsescu a vărsat câteva lacrimi la întâlnirea cu ultima promoție de magistrați căreia i-a prezentat testamentul său prezidențial: „dacă vreodată voi ajunge în fața dvs, să vă amintiți că nimeni nu e mai presus de lege; nu acceptați ca sistemul juridic să fie pus sub control politic” avertizându-i: „clasa politică nu e aliatul justiției”. Dimpotrivă, visează să redevină stăpânul ei. Clasa politică nu este nici aliatul economiei și pare să nu mai fie nici măcar aliatul politicii complăcându-se într-un comerț nesfârșit cu marfă din ce în ce mai proastă mutată de la o tarabă la alta. Dna ministru Grapini, impresionată de faptul că „ninsoarea și viscolul a adus dimineți mai puțin bune la mai mulți oameni”, pleacă din Guvern ca să candideze pentru PE – deși ar avea o ofertă în Băneasa: Antena 1 caută prezentatoare pentru rubrica Horoscop. În opoziție, veteranul Cezar Preda a părăsit și el PDL – dar nu spre PMP unde dl. Tomac prezice că „Ponta va candida la prezidențiale și va ajunge în turul II cu candidatul PMP”. Dl. Blaga e convins că în turul II va ajunge candidatul PDL (Predoiu), iar FC crede că MRU va intra în turul II. Să vezi înghesuială în turul doi! Să intre pe rând. Altfel nu încap: în dreapta, multe trupuri mari într-un singur tur. În stânga, un singur corp cu două tururi mari. Ieșirea prin Sărindari.
Tia ?ê?£erbănescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info













