Preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale, Bogdan Găbudeanu a anunţat, marţi, că începand de anul viitor redevenţele şi taxele de explorare şi exploatare din minerit ar putea fi majorate de pană la zece ori pentru a se ajunge la un nivel apropiat celor din ţările Uniunii Europene. Această strategie a ANRM sună a petice aplicate tacticos pe bugetul ţării în defavoarea unei industrii care de ceva vreme se află cu un picior în groapă.
Găbudeanu a spus că propunerile de majorare a taxelor şi redevenţelor vor fi prezentate Guvernului în vara acestui an şi vizează modificarea legii minelor.
Cu o dezinvoltură tipică oficialilor romani alienaţi total de realităţile pieţei preşedintele ANRM a arătat că, în acest context, taxa de exploatare ar putea creşte de opt ori, de la nivelul actual de 2.500 lei/kilometru pătrat la aproximativ 20.000 lei/km pătrat. Această creştere va ridica într-un mod fabulos costurile explotatorilor, avand în vedere că vorbim despre sume majorate cu 50% sau 100%.
ANRM mai intenţionează să dubleze şi valoarea redevenţei cuvenită bugetului de stat pentru ape minerale la sursă, de la 2 euro/1.000 litri la minim 4 euro/1.000 litri. De asemenea, redevenţa pentru sare ar putea să fie majorată de la 8% la 10% din producţie.
ANRM a încasat anul trecut 64 milioane de lei din taxe şi redevenţe aplicate în sectorul minier în creştere cu circa 15% faţă de anul 2005, şi aproximativ 782,89 milioane de lei din redevenţe petroliere.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















