
Anul 2014 va fi un an marcat de moștenirea culturală lăsată de Alexandru Macedonski, cu ocazia împlinirii a 160 de ani de la nașterea sa. Zilele trecute, la mormântul lui Alexandru Macedonski din Cimitirul Bellu, a avut loc un eveniment simbolic în memoria scriitorului, organizat de stră-strănepoata sa, Irina Macedonski.
În lectura actorului Mihai Gruia Sandu, au fost citite versuri din creația macedonskiană, iar Mihai – Daniel Gheorghe, cercetător și colaborator al Academiei Române, a susținut un discurs critic despre viața și opera lui Alexandru Macedonski. Evenimentul a avut un caracter silențios și intim, invitați fiind „apropiații lui Macedonski“: personalități culturale, profesori, prieteni, cercetători, bibliotecari și studenți. Actorul Mihai Gruia Sandu a citit un colaj de versuri din creația macedonskiană, versuri ce urmăreau evoluția cronologică a operei sale, începând cu anii copilăriei, maturitatea, sfârșitul descris în „Noapte de noiembrie“. Lectura s-a încheiat cu “Epigraful“ dedicat celei de-a patra generații, „un poem citit cu senzația unui final deschis“, poem care a inspirat-o pe Irina Macedonski să îi deduce autorului anul 2014. Irina Macedonski a susținut un discurs de întâmpinare prin care a declarat că își va asuma cu mult respect moștenirea culturală primită prin intermediul acestui nume, o moștenire ce aparține nu doar celei de-a patra generații genealogice, ci tuturor celor care au moștenit istoria literaturii române. „De aceea, începând cu 2014, când se vor împlini 160 de ani de la nașterea lui Alexandru Macedonski, mi-am propus să realizez un proiect amplu de promovare și «revitalizare» a operei macedonskiene în văzul contemporanilor mei, stră-strănepoții contemporanilor săi…Mă încred în ideea că acești contemporani ai mei vor fi mai luminați și mai deschiși la receptarea operei lui Alexandru Macedonski.“, a continuat stră-strănepoata autorului.
Cele trei direcții principale în spiritul cărora se vor contura în 2014 acțiunile proiectului„Alexandru Macedonski – 160 de ani de istorie și literatură“sunt:„Scriitor reprezentativ pentru secolul al XIX-lea“ „Scriitor european“ și „Un pionier al culturii române. Lucruri și evenimente memorabile realizate de Alexandru Macedonski“.
Participanții au asistat la eveniment ținând în mână fiecare câte un trandafir, simbolul preferat al poetului, trandafir ce a fost depus la final la mormântul lui Alexandru Macedonski.
Irina Tracy
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















