Peste jumătate din români sunt adepți ai căsătoriei. Potrivit studiului "Viața de familie – 2008", realizat de Fundația Soros, pentru 57% din locuitorii țării noastre, căsătoria constituie un important pas în viață. Aproximativ 18% din cei intervievați sunt de părere că este bine să-ți găsești partenerul prin intermediul prietenilor, 12% – prin intermediul rudelor și numai 3% – prin intermediul internetului sau "întâmplător, pe stradă". Aproximativ 35% din români consideră că locul cel mai potrivit pentru găsirea partenerului sunt zonele în care stai sau pe care le frecventezi. Pentru 93% din români, relația de cuplu se bazează, în primul rând, pe sentimente de iubire. Pe de altă parte, conform studiului, cuplurile din România nu sunt adepte ale certurilor în familie. Aproximativ 70% din respondenți au afirmat că nu au avut nicio ceartă serioasă cu partenerul sau partenera în ultimele două luni. Pentru cea mai mare parte dintre români – 90%, principala bucurie a vieții este să-și vadă copiii crescând. Pe de altă parte, peste jumătate dintre români – 54% – văd divorțul ca fiind cea mai potrivită soluție pentru familiile care nu reușesc să-și rezolve problemele de cuplu. Când vine vorba despre veniturile aduse în casă, peste jumătate dintre români – 64% – sunt de părere că ambii soți trebuie "să câștige bani pentru întreținerea familiei". Pentru aproximativ 30% din cei intervievați, "bărbații conduc afacerile mai bine decât femeile", în timp ce pentru 11% din persoanelor chestionate, "bărbații sunt lideri politici mai buni decât femeile". În ceea ce privește îngrijirea copiilor, peste 50% dintre familiile cu copii apelează la sprijinul bunicilor și al celorlalte rude. Când vine vorba despre instituțiile de îngrijire și educație pentru copiii lor, 65% din români optează pentru grădinițe și doar 13% pentru creșe. Numai 2,2% din participanții la studiu au afirmat că și-ar lăsa copiii în grija bonelor.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















