Home Sport Luptă „în Doye”

Luptă „în Doye”

DISTRIBUIŢI

Dinamo și Urziceni au rămas în cursa pentru titlu

Victoria Unirii Urziceni de la Galați a făcut ca Dinamo să coboare pe locul al doilea pentru câteva ore, până la meciul cu Timișoara. Deși bănățenii s-au impus cu 4-1 în semifinalele Cupei României, „câinii“ s-au revanșat acum și au câștigat cu 3-1.

Meciul dintre Dinamo și FC Timișoara a început cum nu se putea mai prost pentru echipa din „Ștefan cel Mare“, Gigel Bucur deschizând scorul în minutul 10 cu un șut în vinclul porții lui Matache. Răniți în orgoliu, elevii lui Mircea Rednic au început forcingul și au înscris de două ori până la pauză, prin Marius Niculae și Ousmane N'Doye. Senegalezul a reușit „dubla“ în minutul 49, când a stabilit scorul final, 3-1, dintr-o lovitură de pedeapsă trimisă în vinclu.
În cazul în care nu va primi înapoi cele șase puncte luate de FIFA, FC Timișoara nu mai are decât șanse teoretice la titlu, iar prima victorie a lui Dinamo va spulbera orice speranță a bănățenilor de a mai cuceri campionatul. Lupta pentru prima poziție se va da între Dinamo și Unirea, astfel că partida directă dintre cele două, de săptămâna viitoare, va stabili, în mare parte, echipa care va evolua direct în grupele Ligii Campionilor.

Europa League, la mare căutare

Sezonul ratat al Stelei s-ar putea încheia cu un dezastru, „roș-albaștrii“ aflându-se în acest moment în afara locurilor pentru cupele europene. Victoria surprinzătoare a Rapidului a condus la demisia lui Marius Lăcătuș, care lasă echipa din Ghencea pe poziția a șaptea a Ligii I, necalificantă în Europa League, și la un singur punct în fața următorului loc, ocupat de FC Vaslui.
În fine, în subsolul clasamentului se așteaptă finalul campionatului și decizia FRF referitoare la retrogradarea lui FC Argeș. Dacă piteștenii vor fi trimiși în Liga a II-a din cauza scandalului de corupție în care este implicat patronul, Cornel Penescu, probabil că Gaz Metan Mediaș, care ocupă locul 15, va fi echipa care va profita. Farul Constanța, CS Otopeni și Gloria Buzău s-au împăcat deja cu ideea matineului, însă doar prima dintre acestea și-a îndeplinit baremul de 25 de puncte și nu va intra cu penalizare în eșalonul secund.