Provenit din mediul procurorilor, Ponta se-ntoarce ca om politic împotriva organelor de investigație ale statului. Premierul a făcut ieri un proces de intenție procurorilor declarând că limitarea de către Guvern la 10 lei a valorii obiectelor care pot fi oferite alegătorilor în campanie poate să împiedice cumpărarea voturilor, dar și abuzuri ale organelor de urmărire penală, de tipul celor înregistrate după referendumul de demitere a președintelui. Totodată, prin această ordonanță de urgență, Ponta a reușit legalizarea „micii mite electorale”. "Spune foarte clar în lege că nu pot fi oferite alimente, băuturi și bunuri cu valoare semnificativă, că pot fi date în campanie electorală numai acele obiecte inscripționate de candidat, partidul pe care îl reprezintă și incluse într-o listă fixă, brichete, pixuri, căciulițe, ce-o mai fi, dar inscripționate. De asemenea, pentru a nu mai apărea alte abuzuri, avem și cealaltă excepție, clar reglementată, dacă există alte obiecte decât cele din lista fixă – pentru că imaginația celor care fac campanie electorală, sigur, e greu s-o includem într-o listă fixă – acele obiecte nu pot depăși suma de 10 lei", a declarat premierul la începutul ședinței de guvern de ieri.
Dragoș Stănculescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















