Home Economic-Financiar Fostul director al OLTCHIM are un plan de scoatere a combinatului din...

Fostul director al OLTCHIM are un plan de scoatere a combinatului din insolvență

DISTRIBUIŢI

Fostul director al OLTCHIM, Constantin Roibu, are un plan de scoatere a combinatului din insolvență, pe care îl va prezenta ministrului Varujan Vosganian.
Prezent duminică seara la o emisiune pe un post regional de televiziune, fostul director al OLTCHIM a declarat că a avut deja o întâlnire cu Varujan Vosganian, căruia i-a prezentat un plan detaliat de salvare a combinatului. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿"Am fost miercuri la domnul Vosganian și i-am prezentat o strategie pentru OLTCHIM, una astfel gândită de a reporni combinatul și de a-l scoate din insolvență. Urmează ca săptămâna viitoare să mă întâlnesc din nou cu domnul ministru și cu investitori. Eu am prezentat un program prin care nimeni nu pierde bani, nici statul, nici OLTCHIM. Se poate intra din nou în piață, greu, dar nu imposibil. Trebuie înțeles: prin oprirea combinatului se va distruge economia județului Vâlcea. Toate companiile de pe platformă, CET, calcarul, USG, toți vor face disponibilizări, toate vor merge la jumătate din capacitate. Transportul public în comun din Râmnicu Vâlcea este primul lovit deja de efectele situației de la combinat. Scăderea producției de pâine în Vâlcea a fost de peste 40% în ultimii ani și multe altele. Când se dădeau lefurile la combinat înflorea comerțul în Vâlcea pentru 3-4 zile", a spus Roibu, citat de Agerpres.. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿Potrivit acestuia, OLTCHIM nu a fost lăsat să funcționeze în vara anului trecut. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿"Combinatul nu a fost lăsat să funcționeze, de aceea combinatul a fost închis pe 22 august. Am prezentat pe 4 august un plan de funcționare al combinatului prin cesionarea către furnizorul de electricitate. Nu s-a ținut cont. Cine? Oficiul de privatizare. Ați auzit de domnul Vulpescu? Unde sunt acele 13 firme despre care spunea Ponta în septembrie că au cumpărat caietul de sarcini? L-au mințit pe domnul prim-ministru în mod ordinar. Adevărul e altul, la începutul lui aprilie zece firme au fost interesate de OLTCHIM, atunci când erau oferte neangajate, dar acestea s-au retras între timp, mai ales în momentul când au schimbat caietul de sarcini. Ei au trimis caietul nou de sarcini celor zece firme și apoi l-au mințit pe premier că e invers", a afirmat fostul director al combinatului.

Dan Marin

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.